MUZEUM ORĘŻA POLSKIEGO W KOŁOBRZEGU

Muzeum to ekspozycja ułożona chronologicznie, prezentująca zbiory militariów od okresu średniowiecza do współczesności. Znajduje się tu broń drzewcowa, sieczna, kolna, obuchowa i strzelecka, uzbrojenie ochronne, ubiory wojskowe i odznaczenia a także zabytki techniki, ze słynną maszyną szyfrującą „Enigmą” oraz motocyklem „Sokół 600” na czele. Obejmuje wystawę stałą znajdującą się w pawilonie, ekspozycję plenerową sprzętu ciężkiego oraz kamienicę kupiecką pełniącą rolę sali wystaw czasowych. Muzeum posiada najbogatszą w Polsce kolekcję mundurów żołnierzy polskich z okresu I i II wojny światowej.

2019-02-04 02:19

PODZIEMNE MIASTO W ŚWINOUJŚCIU

Jest to obiekt militarny, którego tajemnica przez lata była pilnie strzeżona. To sieć podziemnych korytarzy łączących kilka wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami. W czasie II wojny światowej stały tu potężne działa, które chronione setkami ton betonu miały bronić bazę Kriegsmarine w Świnoujściu. Po wojnie kompleks przebudowano a schrony połączono kilometrem podziemnych korytarz tworząc w pełni autonomiczne „podziemne miasto". To stąd polscy generałowie mieli dowodzić lądowaniem jednostek Ludowego Wojska Polskiego w Skandynawii! Kompleks służył m.in. jako Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Dowódcy Frontu Polskiego (Nadmorskiego). Jeszcze kilka lat temu, był pilnie strzeżoną tajemnicą o której wiedziało jedynie kilka osób w kraju. Miał zostać zburzony, ale koszty okazały się zbyt duże, ku uciesze turystów.

2019-02-04 02:03

MUZEUM PAMIĄTEK WOJSK INZYNIERYJNYCH 1 ARMII WP W GOZDOWICACH

Eksponaty w muzeum pochodzą z walk, jakie się tu toczyły podczas II WŚ. W budynku tym podczas forsowania Odry w dniach 4-20 kwietnia 1945 była siedziba dowódcy sztabu.

2019-02-04 02:00

FORT ZACHODNI W ŚWINOUJŚCIU

.

2019-02-02 01:45

FORT GERHARDA W ŚWINOUJŚCIU

.

2019-02-02 01:44